Suomen alkuperäisvuohenmaidosta valmistettu luomugouda.
6,30 €
Ei varastossa, vain jälkitoimituksena
Käsittelemme tuoretuotteiden tilaukset alkuviikosta (maanantai – tiistai), poislukien arkipyhät.
Toimimme näin siksi, että valmistamme tuoretuotteet tilausten mukaan.
Valmistetut tuoretuotteet pakataan juuri ennen toimitusta kylmälaukkuun, jonne lisätään myös kylmägeeli pakkauksia, jotka pitävät tuotteet kylminä toimituksen ajan.
Mikäli aikoo saada harvinaisesta Suomenvuohesta Suomessa kannattavan elinkeinon, vaaditaan TAHDONVOIMAA.Vuohen kekseliäisyys ja tietynlainen huumorintaju vaativat omistajiltaanyhtää lailla kumpaakin ominaisuutta.On oltava aktiivinen näiden köyhän miehen lehmiksikin kutsuttujen eläinten puolta, sillä harvinaisia Suomenvuohia on jäljellä enää noin 5000yksilöä. Vaaditaan TAHDONVOIMAA ylläpitämään tervettä jalostusta ja rodun eteenpäin viemistä sanoin ja teoin. TAHDONVOIMA oli juusto , jonka kehittely lähti käyntiin kuttujen lypsettyä paljon ja piti saada juusto, joka säilyy pitkään. Näin ollen teimme soittokierroksen ravintoloille ja heidän neuvojaan noudattaen syntyi vuohengouda. Ei ensimmäiset juustot onnistuneet sitten millään ja jälleen oli kiertotalous käynnissä, kun kannoin tiivisttetyä juustoa kutuille.Monen monen yrittämisen ja erehdyksen jälkeen TAHDONVOIMALLA saatiin lopulta meidän oma vuohengouda aikaiseksi.
Termisoitu Suomen alkuperäisvuohen luomumaito tilan omista eläimistä, hapate, suola, juoksete
LISÄAINEETON TUOTE. Säilytys alle +4C
Säilyy avaamattomana vähintään viimeiseen käyttöpäivään.
Saloniemen tila
Y-tunnus: 1521055-3
Salorannantie 166
23800 Laitila
040 557 3544 / Riitta
040 558 7153 / Jouni
Sähköposti info@saloniemenjuustola.fi
Anna Ilona Lähde –
Täydellinen juusto.
Ihan itku tulee silkasta nautinnosta, kun lasissa vähän viiniä ja kädessä pala Tahdonvoimaa.
Vaatii todellista tahdonvoimaa, etten syö koko pakettia kerralla.
Tämä olisi se ainoa asia, minkä ottaisin mukaan sille kuuluisalle autiolle saarelle mukaan 🙂
Kiitos tästä herkusta ja kiitos kaikesta vaivannäöstä, mitä täydellisen Tahdonvoiman valmistaminen vaati.
Riitta Saloniemi –
Minä ottaisin kutun mukaan sinne saarelle, niin ei loppuis juustot kesken :)Tällaisia kommentteja kun lukee, niin taas jaksaa .Kiitos
Sara –
Paras juusto jota tietääkseni Suomesta saa – lehmänmaidoton, moskaton, luomu, kotimainen ja äärimmäisen herkullinen! Olen aiemmin mieluummin ollut yleensä juustoa ostamatta, mutta sateenkaaren pää on nyt löytynyt!
Riitta Saloniemi –
Ihan sanattomaksihan tässä menee. Kiitos omien luomuvuohien:) Ne sen maun tekevät!
Pirjo –
Aivan täydellinen juusto!
Riitta Saloniemi –
Tahdonvoimalla valmistettu. Suomenvuohet sen maun siihen antaa!!
Mia –
Aivan ihana juusto! Kiitos!!
Riitta Saloniemi –
Suomenvuohet sen maun antavat 🙂
Riitta Saloniemi –
Monen suosikki , eikä ihme, sillä on niin todella monikäyttöinen ja maukas juusto.
Johanna –
Tätä kun maistoi ensimmäisen kerran, ei muut juustot enää kelpaa. Täydellinen herkuttelujuusto, kiitos.
Riitta Saloniemi –
Kiitos kommentistasi. Juustolla ja juustolla on todellakin eroa:)